Polipropylen to prawdopodobnie najbardziej uniwersalne tworzywo sztuczne. Czy wiesz, że wykorzystuje się je do tworzenia nie tylko skrzynek magazynowych, ale też strzykawek, opraw do kabli elektrycznych, a nawet zderzaków samochodowych? Unikalne właściwości tego surowca sprawiają, że z wykonanych z niego przedmiotów korzystają specjaliści niemal ze wszystkich branż. O jakich właściwościach mowa?
Polipropylen (PP), czyli surowiec, z którego powstaje duża część naszych produktów, jest uzyskiwany metodą wtryskiwania lub wtłaczania (w zależności od przeznaczenia tworzywa). Materiał ten ma cechy, które rzadko idą w parze – jest bowiem jednym z najlżejszych i jednocześnie najbardziej wytrzymałych tworzyw sztucznych. Stworzone z niego produkty takie jak skrzynki magazynowe, mimo że niewiele ważą, są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne: nie pękają, nawet jeśli spadną z dużej wysokości. Ponadto trudno jest je zarysować, więc można w nich przechowywać ostre przedmioty: śrubokręty, nożyczki czy noże.
Musisz przenieść rozgrzaną ciecz? Wybierz pojemniki z polipropylenu!
Wytrzymałość mechaniczna to nie wszystko, co mają do zaoferowania produkty z polipropylenu. PP jest również bardzo odporny na działanie substancji chemicznych. Pod tym względem przewyższa on większość pozostałych tworzyw, takich jak np. poliwęglan. Polipropylen jest niemal całkowicie niewrażliwy na kwasy, zasady i rozpuszczalniki. W stworzonych z niego pojemnikach można przechowywać oleje, płyny dezynfekcyjne, a nawet nawozy mineralne. Jego właściwości nie zmieniają się pod wpływem wysokich temperatur, więc wykonane z niego artykuły mogą być wykorzystywane do przenoszenia cieczy rozgrzanych do temperatury nawet 100 stopni Celsjusza.
Wyroby z polipropylenu są również słabo palne. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, często wynoszącej ponad 200 stopni Celsjusza, surowiec ten ulega degradacji – zaczyna się topić.
Jakie przedmioty są tworzone z polipropylenu i jakie mają właściwości?
Właściwości polipropylenu sprawiają, że jest on wykorzystywany do tworzenia przedmiotów, z których ludzie korzystają dosłownie każdego dnia. Żeby nie nadużywać Twojego czasu, wymienimy jedynie najciekawsze z nich. Z PP produkowane są:
- krawężniki ogrodowe (odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie nawozów),
- strzykawki (niewrażliwe na działanie substancji chemicznych),
- izolacje kabli elektrycznych (polipropylen nie przewodzi prądu),
- elementy wyposażenia samochodów i maszyn takie jak błotniki, oprawy lusterek oraz spoilery (są lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe),
- części maszyn do przetwórstwa spożywczego (PP dobrze znosi obciążenia termiczne).
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o branży spożywczej. Polipropylen jest całkowicie bezpieczny dla żywności – nie zmienia jej smaku, zapachu i składu. Z tego powodu wykonuje się z niego m.in. pojemniki oraz sztućce plastikowe, a także opakowania na jogurty.