Miseczki plastikowe to jedne z najczęściej używanych naczyń w kuchni. Można w nich nie tylko przygotowywać potrawy, ale również je spożywać. Idealnie sprawdzają się do sałatek, zup czy przekąsek. Bardzo często podaje się w nich jedzenie małym dzieciom. Znajdują one zastosowanie nie tylko w kuchni, ale w każdej dziedzinie życia. Są idealne do podawania wody i karmy zwierzętom domowym, przechowywania drobnicy w warsztacie, przyborów biurowych, guzików, gadżetów firmowych, zabawek czy kluczy. Mogą także pełnić rolę podstawki pod wyciekające płyny w warsztatach lub laboratoriach. Są to tak uniwersalne naczynia, że można je wykorzystać praktycznie wszędzie. Cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Miseczki te mogą różnić się między sobą materiałem wykonania, wielkością, pojemnością, kształtem czy kolorystyką. Są one bezpieczną i tańszą alternatywą dla tradycyjnych miseczek szklanych.

Odpowiednie atesty i deklaracje zgodności

Wyroby plastikowe są produkowane z rozmaitych surowców, np. polipropylen (PP), polietylen (HDPE, LDPE), politereftalan etylenu (PET) czy polistyren (PS), dlatego nie każda miseczka plastikowa nadaje się do kontaktu z żywnością. Przed jej zakupem musisz sprawdzić, czy ma wymagane certyfikaty i atesty. Surowce i koncentraty barwiące stosowane do produkcji miseczek i innych opakowań plastikowych podlegają surowym przepisom. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym z 27 października 2004, muszą one spełniać wymogi tzw. deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych. Istotnym certyfikatem jakości jest także atest FDA wydawany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Aby wyroby plastikowe były bezpieczne dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska, nie mogą uwalniać niebezpiecznych substancji, modyfikować składu żywności oraz zmieniać smaku i zapachu produktu. Warto pamiętać, aby żywność najlepiej przechowywać w wyrobach plastikowych wykonanych z polietylenu wysokiej i niskiej gęstości oraz polipropylenu wielokrotnego użytku.

Jak wybrać najlepszą miseczkę plastikową?

Przed zakupem miseczek plastikowych warto zastanowić się, do czego będą najczęściej używane. Jeżeli wykorzystywane będą w domowej kuchni lub gastronomii, wówczas muszą spełniać wyżej wymienione wymogi, tj. deklarację zgodności dla tworzyw sztucznych oraz atest FDA. Miseczki plastikowe produkowane z wysokiej jakości surowców dopuszczonych do kontaktu z żywnością sprawiają, że rozszerza się spektrum ich zastosowań w gospodarstwach domowych oraz gastronomii. Warto wiedzieć, że na wszystkich plastikowych wyrobach znajduje się informacja o tym, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Producenci wyrobów z tworzyw sztucznych oznaczają je graficznym symbolem, który znajduje się na spodzie każdego produktu.

Przy zakupie miseczek plastikowych zwróć uwagę na ich wielkość i pojemność. Jeżeli zamierzasz w nich przygotowywać potrawy, wówczas musisz pamiętać o zakupie większych miseczek, które pozwolą dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Możesz także dobrać miski pod kolor kuchni, łazienki, pokoju lub innego pomieszczenia, w którym będziesz ich używać. Pamiętaj, że sposób wykorzystania miseczek plastikowych w dużej mierze zależy także od Twojej kreatywności.

0
    0
    Koszyk